Chorwacja | Geo Sail

Czarter Jachtów Chorwacja

CHORWACJA

Chorwacja to kraj ostatnimi laty najczęściej odwiedzany przez miłośników żeglarstwa. Często mówi się,  że to mały kraj na wielkie wakacje i nie ma w tym stwierdzeniu odrobiny przesady. Zapraszamy na czarter jachtów w Chorwacji.

Dla żeglarzy to szczególne miejsce. Niezwykle malownicze wybrzeże z niezliczoną ilością wysp , zatok i lazurową wodą bogactwem zabytków jest idealnym miejscem gdzie korzystając z czarteru jachtów można w stosunkowo krótkim czasie odwiedzić wiele niezwykle atrakcyjnych miejsc. Wiele z nich tworzy ważny rozdział Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wśród rozlicznych nie sposób nie wymienić takich jak:

  • Pula,
  • Sibenik,
  • Zadar,
  • Split
  • czy Parków Narodowych Krka lub Kornaty.

Korzystając z czarteru jachtu w Chorwacji,  dostępność do szeregu z nich z racji że znajduje się na wyspach, jest wygodniejsza i staje się niezwykle atrakcyjna. Całe chorwackie wybrzeże Adriatyku jest rajem dla żeglarzy, Ci szczególną sympatia darzą tę część zwaną Wybrzeżem Dalmatyńskim. Nasza firma oferuje czartery jachtów na całym wybrzeżu tego kraju. Oferujemy czartery jachtów ze wszystkich baz na wybrzeżu Chorwacji , posiadających bogato zabezpieczoną infrastrukturę.  Szczególnie część Dalmatyńska pełna atrakcyjnych miejsc tak do wypoczynku jak i poznawania bogatej kultury Chorwackiej godna jest polecenia. 

Dalmacja

Dalmacja geograficznie to część wybrzeża Adriatyku rozciągająca się od wyspy Pag na północy aż po Zatokę Kotorską na południu.

Tę część wybrzeża należy podzielić z uwagi na charakter wybrzeża oraz rejony pływań czarterowych na 3 obszary. Każdy z tych obszarów (akwenów) posiada swą niepowtarzalną specyfikę i atmosferę.

DALMACJA PÓŁNOCNA

Najdogodniejszym miejscem rozpoczęcia czarteru jachtu będzie Marina Dalmacija położona w miejscowości Sukosan tuż obok miasta Zadar. Czarter jachtu w Chorwacji we wspomnianej Marinie daje olbrzymie możliwości poznania tego akwenu. Samo miasto Zadar z tętniącym życiem portem jak i jego bogactwo zabytków architektury stanowi nie lada atrakcję. Kolejnym miejscem godnym zwiedzenia  tej części Dalmacji jest bez wątpienia archipelag Kornaty ( park narodowy). Jest to miejsce jak żadne, tu poczujemy bliskość natury i dojrzymy jej niepowtarzalne piękno. To nie wszystkie atrakcje które oferuje ten akwen. Mnogość zatok malutkich porcików z restauracjami zwanymi tu "konoba" gdzie można degustować między innymi wspaniałe owoce morza jak : lignie czyli kalmary , ośmiornica zwana tu hobotnica czy różne gatunki ryb wśród których prym wiedzie orada i zubacz a także brancina.

Dla smakoszy różnego rodzaju napitków w tych że konobach można degustować chorwackie wina i słynną rakije podawaną w dziesiątkach odmian jak np. travarica, smokva czy rogač. Przy odrobinie szczęścia możemy uczestniczyć w spontanicznym spotkaniu lokalnej ludności, która a cappella śpiewa "klapy"czyli tradycyjne pieśni chorwackie. Do repertuaru klap należą dobrze znane, tradycyjne chorwackie utwory rozpisane na wiele głosów. Większość piosenek wywodzi się z terenów Dalmacji. Teksty zawierają więc elementy lokalnych dialektów. Traktują one zazwyczaj o nadmorskim życiu, ciężkiej pracy i przygodach miłosnych rybaków, o szacunku do rodziców i osób starszych, o uprawie oliwek i fig, o życiu, tęsknocie i śmierci.

 

Mariny w Północnej Dalmacji

ACI Marina Simuni, Marina Veli Rat, Dugi Otok, Marina Preko, Ugljan-Zadar,Tankerkomerc Marina Zadar, Marina Dalmacija-Sukosan, Marina Kornati- Biograd, ACI Mariny: Zut, Jezera,Piskera,Skradin, Marina Betina- Murter, Marina Hramina-Murter

DALMACJA ŚRODKOWA

Sibenik, Trogir, Split to główne bazy jachtów czarterowych. Split należy do największych i najbardziej znanych miast Chorwacji . Już sama nazwa kojarzy się nam z niezwykłym w skali światowej zabytkiem jakim jest "Pałac Doklecjana" którego wieża widoczna jest już daleko z morza. Niezwykły ruch w porcie czy marinach Splitu wskazuje na atrakcyjność tego miejsca. Tu właśnie można zacząć swą czarterową przygodę odwiedzając inne ciekawe miejsca Dalmacji żeglując na wyspę Viš pokonując cieśninę Splickie Vrota jednocześnie zaglądając na wysepkę Biśevo gdzie krótka wycieczka (pontonem) do Modrej Spij czyli Błękitnej Groty będzie niezapomnianym wspomnieniem. Stąd warto pożeglować na kolejną wyspę tej części Dalmacji Hvar. Hvar podobnie jak Split choć dużo mniejszy jest nie mniej popularny. To jedno z miejsc uznawanych za serce chorwackiej turystyki, znany jako kurort dla prominentów jak także wielu Chorwatów. Dziś można tu usłyszeć języki całego świata.

Miasto Hvar samo w sobie jest perełką architektury z górującą nad nim twierdzą a port z wyraźnymi wpływami Księstwa Weneckiego jest nie lada gradką dla miłośników i znawców architektury. Kolejnym miejscem godnym polecenia to wyspa Korcula która ciągnie się wzdłuż półwyspu Plesiač gdzie produkuje się podobno najlepsze wina w całej Chorwacji. Korcula to miejsce znane z legendy iż urodził się na niej znany podróżnik Marco Polo. W 1298 roku u wybrzeży miasta rozegrała się bitwa morska między Wenecją a Genuą, w której udział miał brać Marco Polo. Położenie miasta Korcula sprawia że nie sposób ominąć to miejsce płynąc na południe Dalmacji.Mówiąc o Dalmacji Środkowej nie sposób nie wspomnieć o Sibeniku oraz pobliskich wodospadach Krk. Żeglując po tym akwenie spotkamy zarówno bogatą naturę , niezwykłe jej pomniki jak wspomniane wodospady Krk czy urokliwe porciki choćby Skradin i jego "konoba"  "Mateo" ciesząca się niezwykłą popularnością wśród polskich żeglarzy choć i inne nacje z przyjemnością ją odwiedzają.


Mariny Dalmacji Środkowej 

Marina Mandalina, Sibenik, Marina Tribunj, 
ACI Mariny:Trogir, Split, Milna, Palmizana Vodice, Marina Kremik, Primosten, Marina Frapa, Rogoznica
Marina Agana, Marina Kastela, Marina Baska Voda

DALMACJA POŁUDNIOWA

Ciągnie się od ujścia Neretwy po Bokę Kotorską, a do jej obszaru należy półwysep Peljeśac oraz wyspa Mlijet i Korcula. Centrum tej części Dalmacji był Epidaurus, czyli dzisiejszy Dubrownik. Ziemie te, podobnie jak i Środkową Dalmację, zamieszkiwały dzielne i wojownicze plemiona. U ujścia Neretwy kończy się pasmo gór, a rzeka szeroką deltą spływa ku morzu. Tereny te pokrywa flisz, a szczyty górskie tworzą białe wapienie. Wapień dominuje w budowie skalistych części gór i związane są z nim występujące na tym obszarze zjawiska krasowe tworzące przepiękne bajkowe formy, tak samo godne uwagi, jak zabytki stworzone ludzką ręką. Na południu Chorwacji roślinność zauważalnie jest inna, palmy są niemal na każdym kroku, w przeciwieństwie np do Istri. Żeglując ze Splitu na południe możemy na swoim szlaku odwiedzić szereg uroczych zatoczek i miejsc o niepowtarzalnym uroku. Do takich należy miasteczko Korcula położone na południu wyspy o tej samej nazwie czy niepowtarzalny Park Narodowy Polace na wyspie Mljet.

 

Niezwykłym miejscem jest bez wątpienia Dubrownik którego historia sięga czasów starożytnych. Urzekające, starożytne miasto położone jest na skalistej wysepce połączonej z lądem, u stóp góry Srdj. Dubrovnik, zwany perłą Adriatyku został założony 1300 lat temu przez greckich uciekinierów z wyspy Epidaurus. W 1520 r. miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, a sześć lat później przyszła epidemia dżumy, która zabrała 20 000 mieszkańców. Zaraz potem odkrycie Ameryki spowodowało ogromną konkurencję w handlu na Morzu Śródziemnym. W 1667r podczas kolejnego trzęsienia ziemi, zginęło prawie 80% ludności. Na początku XVII w. Dubrownik zaczął się odradzać - odbudowano flotę. W średniowieczu odgrywał dużą rolę w handlu morskim, konkurując z samą Wenecją. Miasto pozostało niepodległą republiką kupców i żeglarzy, aż do inwazji Napoleona w 1806 r. Podobnie jak Wenecja, Dubrownik żyje głównie z turystyki.

 

Mariny w Południowej Dalmacji 

ACI Marina Korcula
Marina Lumbarda
Marina Orebic
ACI Marina Dubrovnik 

znajdź swój jacht

dni

wyszukiwanie zaawansowane

Nasz newsletter

Zostaw swój adres e-mail, aby otrzymywać bieżące informacje o naszych najlepszych ofertach

+48 609 138 683

geograf@geo-sail.pl
Polub nas na Facebooku
Instagram
Geo-Sail © 2015 -2024 | Polityka Prywatności i RODO | Created by WebProjekt
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasza strona może działać lepiej. Dowiedz się więcej
OK, rozumiem